UEFA Resmen Açıkladı! “Süper Ligi 2.Bitiren Takım Şampiyonlar Ligine…”

Şampiyonlar Ligi formatı açıklandı! İkinci olan takım…

UEFA’nın resmi sitesinde Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin yeni düzenlemesi resmen açıklandı. Dün Slovakya’da yapılan 42. UEFA kongresinin ardından, yeni düzenlemeler, turnuvalara katılımlar ve hangi koşullarda olacağı duyuruldu.

Şampiyonlar Ligi formatı açıklandı! İkinci olan takım…
UEFA’da yapılan açıklamaya göre 2018-2021 yılları arasında Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi katılımları şu şekilde olacak… Bu sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne 26, Avrupa Ligi’ne ise 17 takım doğrudan katılacak. Şampiyonlar Ligi’ne direkt gidecek 26 takım şöyle oluşacak:

Son Şampiyonlar Ligi şampiyonu – 1
Son Avrupa Ligi şampiyonu – 1
İlk dört ülke liglerinin ilk dört takımı – 16
5. ve 6. ülke liglerinin ilk iki takımı – 4
7.-10. arası ülkelerin şampiyonları – 4

Süper Lig şampiyonu Devler Ligi’ne direkt katılacak. Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı; lig ikincimize zorlu bir fikstür sunarken, rakipler ise bu kez dişimize göre olacak.

3 ön eleme turu oynayacak

UEFA’nın yayınladığı yeni sıralamaya göre Süper Lig ikincisi 3. ön eleme turundan başlamak zorunda kalacak. Bu sezon ikinci olacak takımımız, önce 3. ön eleme, daha sonra 2. ön eleme en sonunda play off oynayıp, Şampiyonlar Ligi gruplarına gitmeye çalışacak.

İşin diğer tarafı ise lig ikincimizin karşılaşacağı zorlu rakipler. 3. ön eleme aşamasında seri başı olacak lig ikincimiz, daha sonra ikinci ön eleme turunda ise Fransa Ligue 1’in üçüncüsü (şu anda Marsilya), Rusya Lig 3.’sü (Şu anda Spartak Moskova), Hollanda ve Yunanistan’ın şampiyonları, Portekiz, Ukrayna, Çekya, İsviçre, Belçika, Romanya, Hırvatistan ve Avusturya lig ikincileri olacak.

Çekya ve İsviçre şampiyonları ise play-off turlarında yer alacak. Kısacası, lig şampiyonumuz direkt gruplara giderken, lig ikincimiz tam 3 farklı eleme turu oynamak zorunda kalacak.

Ancak Devler Ligi yolu uzun olsa da en büyük avantaj Avrupa’nın 4 büyük ligi; Premier Lig, Bundesliga, La Liga ve Serie A’dan temsilcimize rakip gelmeyecek.

(Kaynak/Skorer)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir